Saturday, October 31, 2009

I couldn't help myself

I HAD to cook another 2lbs of beans. Yup and seasoned with only salt. Just the thought of it makes me want to go and grab a bowl. I think I ate for 4 days and it cost me under $5 to do it. SubhanaAllah. I am going to start tracking how much my food actually costs. I want to go organic but I missed the deadline for the local CSA (community supported agriculture) that my friend started. dang it. I guess wholefoods and the local farmers market it is.

Today
Breakfast: a bowl of chex cereal with whole milk.
Lunch: a steak cooked in whatever fat it had remaining and onions with white rice
Dinner: Most likely a nice bowl of beans with white rice.

For those who eat organic, how much does it cost?

1 comments:

Stacy aka Fahiima said...

You keep enjoying your beans girl! What about your hubby? Mine isn't too keen on the beans. I sneak them into his enchiladas or tacos when I make them, or add them to soup.